Beylikdüzü Nurtopu Anaokulu


Boşanmanın çocuklar üzerindeki olumlu/olumsuz etkileri nelerdir?

HABERLER

 • Boşanmanın çocuklar üzerindeki olumlu/olumsuz etkileri nelerdir?

  Boşanmanın çocuklar üzerindeki olumlu/olumsuz etkileri nelerdir?


  İstanbul Beylikdüzü'ndeki anaokulları arasında okul öncesi eğitim (anaokul) kurumu olarak hizmet vermeye çalışan Özel Nurtopu Anaokulu uzmanları bilgilendiriyor;

  Cocugu etkileyen ve ruhsal dünyasında derin yaralar açan bir süreçtir.Cocugun bağlanma sürecini etkileyerek güvensiz bağlanmaya neden olur. Baglanma  çocuk ile bakım veren kişi arasında gelişen ilişkide cocugun bakım veren kişiyle yakınlık arayışı ile kendini gösteren özellikle stres durumlarında belirginleşen tutarlılığı ve sürekliliği olan duygusal bir bag olarak tanımlanmaktadır.

  Cocuklu ailelerde boşanma kararı almadan önce boşanma sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli noktası  bulunmaktadır.

  Bosanma Öncesi Yapılması Gerekenler

  Ebeveynler kendi aralarında boşanma kararı aldıktan sonra bunu çocuğa birlikte söylemelidirler.

  Yalnız annenin veya babanın söylemesi doğru değildir.

  Cocuk boşanma kararını bunu kendisine bildiren ebeveynin kendi kararı olarak algılayıp bu kararı tek basına aldığı için onu suçlayabilir ve diğer ebeveyni mağdur görebilir.Bu durum boşanma sonrası cocugun anne babası ile olan ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.

  Cocuk boşanma sebebini kendisinden dolayı kaynaklandığını düşünebilir durumun böyle olmadığını onlara uygun bir dille açıklanmalıdır.

  Bosanma Sırasında Yapılması gerekenler

  Cocugun yası küçükse anne bakımına ihtiyacı olduğu için velayeti anneye verilecektir çocuk mahkeme alanına götürülmemelidir.

  Sayet çocuk büyükse ve kimde kalacağı kararı mahkemede kendisine sorulacaksa bu durumla ilgili bilgilendirilmeli

  Vereceği kararda özgür olduğu asla verdiği kararlardan dolayı suçlanmayacağı özellikle vurgulanmalıdır.

  Bosanma Sonrasında Yapılması Gerekenler

  Bosanma gerçekleştikten sonra anne babalara düsen önemli sorumluluklar vardır. Anneler ve babalar çocukları yanlarındayken birbirlerini kötülememelidir boşanmadan dolayı birbirlerini suçlamamalıdır aynı sekilde anne ve babanın ailesi de bunlara dikkat etmeli.

  Tıpkı evliyken olduğu gibi boşandıktan sonra da anne babalar çocuğa karsı olan davranışlarında tutarlı olmaya devam etmelidir.

  Bosanma gerçekleştikten sonra anne ya da babadan biri tekrar evlenmeyi düşünüyorsa özen gösterilmesi gereken bir konudur.Cocugun yasına ve gelişim düzeyine göre bu durum açıklanmalıdır.’Cici anne-Cici baba’ gibi kelimeler yerine abi abla gibi tanımlamalar kullanılmalıdır.

  Esinizle yasadıgınız hiçbir sorundan dolayı cocugunuzu suçlamayın bu sorunları çocuğunuza yansıtmayın sorunlarınızı çözmek için cocugunuzu kullanmayın.

  İstanbul Beylikdüzü'ndeki anaokulları arasında okul öncesi eğitim (anaokul) kurumu olarak hizmet vermeye çalışan Özel Nurtopu Anaokulu uzmanları bilgilendirdi.

                                                                                                                                                                                                                   COCUK GELİSİMCİ

                                                                                                                                                                                                                       NİDA NUR CEBİ

  
Diğer Haberler