Beylikdüzü Nurtopu Anaokulu


Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

HABERLER

 • Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

  Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?


  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendiriyor.

  Biliyorsunuz kitap okuma gelişimsel yönden birçok kazanım elde ettiriyor kitap okumanın nimetleri say say bitmez.

  Cocuklara kitap okuma alışkanlığı için biz ebeveynler olarak onlara örnek olmalıyız bizim de kitap okumamız gerekir çocuklarımızda bizden görüp okuma için heveslensin diye çünkü çocuklar anne-babayı rol model alırlar daha doğrusu kimle daha cok zaman geçiriyorsa onu rol model alıyor bu yüzden ebeveynler olarak bize sorumluluk düşüyor.

  Aslında bebeklikten itibaren yavaştan okuma alışkanlığı kazandırılabilir aklınızda hemen söyle geçmesin nasıl yani küçücük bebeğe kitap mı okutturacağız diye düşündünüz evet bebekken ona masallar okuyarak okuma alışkanlığı kazandırılabilir çünkü bebeklerin duyussal yönden dinleme becerileri nirvanada cok yükseklerde yani siz ona okuduğunuz masalları dinleyecektir.

   Bebeklikte bebeğiniz için ona masal okumanız okuma alışkanlığını kazandırmak için ilk adımdır.

  Okul öncesi çocuklar için ise renkli ,resimli,yazısız sadece resimli ve duyusal alanını destekleyen çekici çocuk kitaplar var böyle güzel kitapları çocuklara okumakla olmaz çocuk kitabı dokunmalı sayfalarını açması incelemesi hikaye kitabının resimlerine bakmalı böylelikle çocukta kitabı benimsemesi için önemli bir adımdır.

  Hep yazılanları okumak çocuk için sıkıcı olur bu yüzden siz ebeveyni ile birlikte resimlere bakıp hayal gücünüze bağlı cocugunuzla birlikte kendi kafanızda kurdugunuz masallar kurgulayabilirsiniz böylelikle çocuk için cazip gelecektir ve gelişimsel yönden birçok kazanım elde edecektir.

  Ama önemli bir husus ise çocuk kitabını siz ebeveynler olarak okumadan hemen çocuğunuza okumanız doğru olmaz çocuğunuzdan önce ilk kitabı sizin inceleyip okumanız gerek ve elbette kitap seçiminizi yaparken cocugunuzla birlikte seçmek cocgunuzun gelişim düzeyine göre ve cocugunuzun  ilgi alanına göre kitap seciminiz doğru olacaktır ve okuma alışkanlığı ise olumlu yönden güzel adım olacaktır. Cocugunuzun odasına onun  yetişebileceği düzeyde kütüphane yapabilirsiniz böylelikle okuma alışkanlığı için güzel olur hem de ‘bak bu senin kütüphanen kütüphanende ki kitapları istediğin zaman okuyabilirsin dağıldığı zaman ise kendin düzeltebilirsin.’ Böylelikle sorumluluk becerisiyle de ilgili kazanım elde eder odasında olacağı için kütüphanesi cocugun kitaplarına yakın olması okuma alışkanlığını kazandırır.

  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendirdi.

  SAYGILARIMLA

  ÇOCUK GELİŞİMCİ NİDA NUR ÇEBİ

  iletişim: info@nurtopuanaokulu.com

  
Diğer Haberler