Beylikdüzü Nurtopu Anaokulu


Çocuklara ölüm, ahiret gibi kavramlar nasıl anlatılmalı?

HABERLER

 • Çocuklara ölüm, ahiret gibi kavramlar nasıl anlatılmalı?

  Çocuklara ölüm, ahiret gibi kavramlar nasıl anlatılmalı?


  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendiriyor.

  Bir yakınını kaybetmek zordur yetişkin ya da çocuk için hic kolay değildir.Ölümü cocugun yasına ve gelişim özelliklerine bağlı olarak anlatılması gerekir.

  Eger çocuk baba ya da annesini kaybettiyse hayatını kaybeden ebeveyni ile ilgili bilgiyi olduğunca hayatta kalan diğer ebeveyn çocuğa vermelidir.

  Cocugun bu durumu başka bir aile üyesinden ya da aileden olmayan birinden duyması doğru değildir.

  Evin fazla kalabalık olmaması da önemlidir.Cocuga bu haber verildiğinde başka kişiler de ortamda olursa cocugun tepkilerine ya da tepkilerine ya da davranışlarına müdahale etme riskleri olabilir.

  ‘Üzülme ,sakın aglama’gibi ifadeler yerine duygu ve düşüncesini ifade etmede izin verilmesi lazım.

  Cocuklar 10 yasından önce cenaze törenlerine ve mezarlığa katılması doğru değildir.

  Cocuklar 6 yasına kadar ölüm olayını tam olarak kavrayamazlar.

  Ölen kişi için çocuğa anne/baban cennete gittiler orada daha iyi olacaklar ya da annen/baban seni bulutların arkasından seyrediyorlar denmemeli çocuk ölüm kavramını yanlış algılar.

  Örnegin;Annen/baban uzun bir yolculuğa çıktılar ne sen onlara görebileceksin ve arayacaksın o da bizi göremeyecek ve arayamayacak denmelidir.

  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendirdi.

  Sevgilerimle

  Çocuk gelişimci

  NİDA NUR CEBİ

   

  
Diğer Haberler