Beylikdüzü Nurtopu Anaokulu


Çocuklarda Bir Davranış Bozukluğu Olarak Saldırganlık

HABERLER

 • Çocuklarda Bir Davranış Bozukluğu Olarak Saldırganlık

  Çocuklarda Bir Davranış Bozukluğu Olarak Saldırganlık


  İstanbuldaki Anaokulları arasında yer alan, Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Anaokulu şubeleri ile siz değerli velilerimize hizmet vermeye çalışan Nurtopu Anaokulu bilgilendiriyor;

  ÇOCUKLARDA BİR DAVRANIŞ BOZUKLUĞU OLARAK –AGRESYON(SALDIRGANLIK)

  Çocuklarda sık görülen davranış bozukluklarından biri de saldırganlıktır, bazı çocuklar davranışlarıyla saldırganlıklarını açıkça sergiler. Çocuk akranlarına ya da çevresindeki diğer insanlara vurur , tekme atar , bir şeyler fırlatır etrafındaki insanlara fiziksel zarar verir.

  Bazı saldırgan çocuklarsa etrafındaki insanlara fiziksel zarar vermez; ancak düşmanca oyunlar oynayarak, oyuncakları kırarak saldırganlığını ortaya çıkarır. Çocuğun sergilediği bu davranışları ne sıklıkla yaptığı ve ne düzeyde olduğu çok önemlidir. Küçük çocukların büyük bir kısmında bu tarz hareketler gözlenebilir; ancak çocuk bu davranışları sürekli ve yenileyerek sergiliyorsa , bulunduğu ortamlarda özellikle arkadaşlarına karşı saldırgan davranıyorsa aile tarafından dikkate alınması gerekir. Saldırganlık çocuklarda okul öncesi ve okul yıllarının ilk zamanlarında çok sık görülen bir davranıştır. Çocuk akranlarıyla ya da kendinden büyük çocuklarla oyun oynama zamanlarında, vurma, ısırma,kuralları çiğneme, tükürme  veya tekme atma gibi saldırgan davranışlarda bulunur, bunlar saldırgan çocuğun özelliğidir saldırgan davranışlarda bulunur.

  Saldırganlık çocukta var olan ıhtıyaclarının (guvenlı mutlu olma gıbı) sekıl degıstırerek farklı bıcımde ortaya çıkasıdır. Saldırganlık cınsel durtuler gıbı ınsanda doğuştan var olan bir eylemdir.Bireylerin yasaması için zaman zaman bu durtuyu harekete geçirmeye ıhtıyacları vardır.

  Saldırganlık davranışı düşmanca ve toplum tarafından onaylanmayan türden olmadığı ve sadece gerekli olduğu surece kullanıldığında insanın yaşamını sürdürmesine yardımcı olan davranışlarındandır. Yapılan araştırmalar göstermiş ki erkek çocuklar kız çocuklara oranla daha saldırgan davranışlar göstermektedir.

  ‘Cocukların saldırgan olmalarında ve çevreye uygulamalarında televızyonda izlemıs oldukları siddet içerikli filmlerinde etkisi vardır.Bir ara gündemde olan 4 yasındaki bir çocuğun 6 aylık kardeşini kıskanmış ve onu ortadan kaldırmak için bu yönteme başvurmayı acaba sergilemede nereden öğrenmiştir? Cocuğun bu davranışı sergilemesinde televizyonun etkisi gorulmustur.’ Saldırgan çocuk parlamaya hazırdır. Öfkesini yenemez , aşırı geçimsizdir. Surekli kavga çıkarır saldırıp etrafa zarar verir. Cok sık kuralları cigner , aldığı cezalardan pek etkilenmiş gözükmez . Kısaca saldırgan çocuk yaşıtları ve çevresiyle sağlıklı iletişim kuramayan çocuktur.

  İstanbuldaki Anaokulları arasında yer alan Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Anaokulları ile gelişim ve değerlendirme testleri konusunda sertifikalı çocuk gelişimcimize göre bahsi geçen problemin saldırganlık şeklindeki davranış bozukluğunun nedenleri?

  1)Ailenin parçalanması

  2)Tutarsız ebeveyn tavırları

  3)Ailede sahit olunan kontrolsüz saldırganlık davranışları

  4)Ayrılık kaygısı

  5)Cocugun istismar edilmesi

  6)Gelisimsel gecikme

  7)Kitle iletişim araçlarının olumsuz etkileri

  8)Fizyolojik bozukluklar

  9)Zayıf Öncelikle

  İstanbuldaki Anaokulları arasında yer alan Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Anaokulları ile gelişim ve değerlendirme testleri konusunda sertifikalı çocuk gelişimcimize göre bahsi geçen problemin çözümü kapsamında,

  öncelikle gerekli gelişim ve değerlendirme testleri yapılarak saldırganlığa neden olan faktör belirlenmeye çalışılmalıdır.Ebeveyn bu konuda gerekirse bir uzmandan yardım talep edilmelidir .Cocuga spor kumda oynama kum torbasını yumruklama bogusma gibi enerjisini boşaltabileceği kaynaklar bulunmalıdır.Aile içinde ortam huzurlu olmalıdır.aile içinde siddete son verilmelidir.Saldırganlıkta çocuk amacına ulaşmamalıdır ebeveyn bu konuda kararlı olmalıdır,

  cocugun olumlu davranışları anında pekiştirilmelidir,cocugun sosyal olgunluğunu arttırmak için ona cesitli sorumluluklar verilmelidir.

   Cocukları aşırı kısıtlamamalı içlerindeki tasan enerjinin uygun yollarla boşalması sağlanmadır. Bu geniş arazilerde koşma ve oyun ile olabilir .Dayagın sık başvurulduğu ailelerde en saldırgan çocukların çocukların cıktıgı bilinmektedir.Bu yğzden dayak,ceya metodu olarak kullanılmamalıdır.Cocuga sevgi ile yaklaşılmalıdır Bu sevgiyi sürdürmek için çocuk kendini kısıtlamaya olumsuz davranuıslarını azalatmya çalışacaktır.Cocuga fiziki  ceza vermek yerine hoşuna giden seyleri yapmamakla veya azaltmakla cezalandırmak en uygunudur.Cocugun yanında ana-baba kavga etmekten kaçınmalı hele kaba kuvvete giden tartışmalardan uzak durmalıdırlar.

  Saldırgan ornegi olamayın topluma uymayan,saldırgasnca yapılan davranışların zararlarını,topluma uyan davranışların yararlarını orneklerle anlatın,saldırgan davranışlar karsısında duyarlı olun,saldırgan olduğunda çocuğunuzun istediğini yerine getirmeyin davranışının istenmeyen davranış olduğunu gösterin,öğretmeniyle iletişimini kesmeyin,uzman yardımı alın,öfkeli ve gerginken tartışmayın,ıletisime acık olun,başkasının yanında onu eleştirmeyin, beden ve zihin olgunluğu ile uyusan sorumlulukar verin,dayakla cezalandırmayın çocuk sakinleştikten sonra davranışının olumsuzluğunu anlatın,grup etkinliklerine yonletmeye calısın akla yatkın gereksinimlerini olanaklar ortusunde yerine getirmeye calısın,haklarına saygılı olduğunuzu gösterin ilgi ve güveninizi azaltmayın.

                                                                                  SAYGILARIMLA

                                                                          ÇOCUK ODAKLI AİLE DANIŞMANI-NİDA NUR ÇEBİ

   

   

   

  
Diğer Haberler