Beylikdüzü Nurtopu Anaokulu


Çocuklarda doktor korkusu ve yapılma(ma)sı gerekenler.

HABERLER

 • Çocuklarda doktor korkusu ve yapılma(ma)sı gerekenler.

  Çocuklarda doktor korkusu ve yapılma(ma)sı gerekenler.


       İstanbul Beylikdüzü ve Büyükçekmece anaokulları arasında en kaliteli ve nitelikli değerler eğitimi veren okul öncesi eğitim öğretim kurumu (anaokulu) olan Özel Nurtopu Anaokulu bilgilendiriyor.

       Çocuğumun Doktordan Korkmaması İçin Ne Yapmalıyım?
      Çocuğunuzun doktorun odasında huysuzluk yapmasını, ağlamasını istemiyorsanız bebeklik döneminden itibaren dikkatli olmanız gerekir. Sizin ve doktorun olumlu yaklaşımı bebeğinizin muayeneyi bir oyun gibi algılamasına yol açar. Eğer 2 yaşındaki bebeğiniz doktorun odasına girer girmez huysuzlanmaya ve ağlamaya başlıyorsa bilin ki hafızasında kalan görüntülerin, yaşadığı kötü deneyimlerin etkisi altındadır. Bu anıların tekrar edeceği korkusuyla istemediğini anlatmaya çalışıyor, bu yüzden ağlamaya devam ediyordur. Böyle bir durumu yaşamak hiçbir anne için hoş değil. Üstelik bu ağlamaların, ağlama krizine dönüşme ihtimali de vardır. Bazı tedbirler almanızda fayda var.

       Fotoğraf Gösterin: Bunun için öncelikle muayene edilen bir çocuk fotoğrafı bularak ya da çocuk muayenesini içeren bir öykü kitabı alarak işe başlayabilirsiniz.

       Doktorculuk Oynayın: Çocuklar için oyun oynamak temel ihtiyaçlardandır. Bu dönemde oyunlarının arasına doktorculuğu da
  katabilirsiniz. Doktoru Tehdit Aracı Yapmayın: Toplumumuzda sık kullanılan tehditlerden biri de iğne yapmaktır Bu korkularla büyütülen çocuğunuz doktorun iğne verdiğini yaşadığı tecrübelerle öğrendiği zaman kıyameti koparır. Yanlış Yönlendirmeyin: Sakın doktora giderken başka bir yere gideceğinizi söylemeyin. “Parka götürüyordum, doktorumuzun önünden geçerken hadi bir girelim” derseniz çocuğunuz kendisini aldatılmış hisseder. Onun için mutlaka doğruyu söyleyin Ödüllendirin: Doktora gitmeden önce beraberce plan yapın. Muayene sonunda onun eğlenebileceği ve zevk alabileceği saatler yaşatın.

       Korkularınızı Yansıtmayın: Çocuklarınıza kendi endişe ve korkularınızı yansıtmayın. Hastalığını anladığınızda yapacağınız tek şey, sakin olmaktır. Muayene sırasında da endişeli ve korku dolu bir yüzle çocuğunuza bakmayın.

                                                                                                                                                         Çocuk Gelişimci Nida Nur ÇEBİ

  
Diğer Haberler