Beylikdüzü Nurtopu Anaokulu


Çocuklarda okulda ilk gün korkusuyla nasıl başa çıkılır.

HABERLER

 • Çocuklarda okulda ilk gün korkusuyla nasıl başa çıkılır.

  Çocuklarda okulda ilk gün korkusuyla nasıl başa çıkılır.


  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendiriyor.

  Okullar açılıyor eminim ki okula yeni başlayacak olan çocukların ebeveynleri de kaygılı-heyecanlıdır çocuklarda öyle.

  Siz değerli velilerimize önerim var okula yeni başlayacak olan ebeveynler aksamdan kıyafetlerini çocukla birlikte hazırlayınız onu okula alıştırmak için ilk adımdır ve çocukla konuşmanız ise ikinci adımdır aile içinde annesi-babası cocugu karsısına alıp okula gideceğiyle ilgili çocuğa bilgi vermesi gerekir tabii ebeveyn bu durumu anlatırken yüz ifadesi sakin olmalı çünkü cocugunu ilk kez okula veren ebeveyn muhtemelen bu durumu anlatırken kaygılı olabilir.

  O yüzden sakin bir mimikle ve sakin tatlı bir ses tonuyla çocuğa okula başlayacağı söylenmeli.Aksam erken yatırılmalı çocuk ki sabah zorlanmadan kalkabilsin.

  Sabah çocuk okula geldiği zaman doğal olarak ilk kez başka ortama girdiği için ağlayabilir ve kaygılanabilir bu durumda ebeveynin kaygılanmaması ve bunu çocuğa belli etmemesi gerekiyor okulun ilk günü olduğu için çocukla birkaç saatliğine yanında durabilir hem okulun ilk günü olduğu için hem de okula alışması için ilk basamaktır.

  Okula uyum sürecinde oldukça ebeveyne ve öğretmene rol düşüyor ebeveynin ki bu süreci oldukça sabırlı ve sakin olması bazı çocuklar hemen alışamayabilir bu süreç kimi çocuklar 3-5 güne kadar hemen kısa süre içinde alışabilirken bazı çocuklar ise süre uzayabilir bu durum normaldir. Ama geçici süreçtir sonra çocuk okula alışıyor hem öğretmenin yaptığı calısmalar sayesinde hem psikologun konuşması hem de akranları sayesinde cocugun okula uyum süreci gerçekleşir.

  Unutmayalım ki bunlar bir süreçtir gelip geçecektir bu süreçte ebeveyn sakin olmalıdır cocugun okula uyum süreci uzayınca acaba su … okulanma mı yollasaydım yok bu çocuk okula alışamayacak en iyisi ben bu cocugu okuldan alayım zaten küçük erken verdim sanırım en iyisi alayım gibi kaygılı kararsız cümleler kurarsanız zaten çocuk istese de alışamaz çünkü siz onun ilk değerli rol modelisiniz ve çocuk beyninde mesajı söyle algılar demek ki annem de istemiyor o da burada ki okulu istemiyor diye algılar.O yüzden ebeveyn olarak kararlı olmanız da önemli seçeceğiniz okuldan emin olun unutmayın okulda ki öğretmenler alanında bilgili yetkili kişi de bilgili okul resmi ve ruhsatlı bu yüzden rahat olun.

  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendirdi.

                                                                                                                                                                                                                                                           SEVGİLERİMLE

                                                                                                                                                                                                                                                        COCUK GELİSİMCİ

                                                                                                                                                                                                                                                          NİDA NUR CEBİ

     

   

  
Diğer Haberler